Kirchliche Filmpreise 2018

Foxtrot (Samuel Maoz)

"Foxtrot" vonSamuel Maoz: Preis der Ökumenischen Jury, Fribourg 2018

   
 

Kirchliche Festivalauszeichnungen 2018

   
Saarbrücken 39th Film Festival Max Ophüls Prize 2018 – Award of the 4th Ecumenical Jury
  Landrauschen 
  by Lisa Miller, Germany 2018
   
Berlin 68th International Film Festival 2018
  Ecumenical Award to a film in the International Competition
  In den Gängen/In the Aisles
  by Thomas Stuber, Germany, 2018
   
  Ecumenical Award in the Panorama Section
  Styx
  by Wolfgang Fischer, Deutschland, Österreich, 2018
   
  Ecumenical Award at the 47th Forum
  Teatro de guerra/Theatre of War
  by Lola Arias, Argentina, Spain, 2018
   
  Commendation for a film in the International Competition
  Utøya 22. juli/U - July 22
  by Eric Poppe, Norway, 2018
   
Fribourg 32ème Festival International de Films 2018 – Prix du Jury Œcuménique 
  Foxtrot
  by Samuel Maoz, Israel, Germany, Switzerland, France, 2017
   
  Commendation
  Riven chornoho/Black Level
  by Valentin Vasjanovich, Ukraine, 2017
   
Nyon 19th Visions du Réel 2017 │ 49e Festival international du cinema
  Prize of the Interreligious Jury
  Almost Nothing
  by Anna de Manincor, ZimmerFrei, Italy, France, Belgium, 2018
   
  Commendation for the film
  Storie del dormiveglia/Stories of the Half-Light
  by Luca Magi, Italy, 2018
   
Oberhausen  64th International Short Film Days / 64. Internationale Kurzfilmtage 2018
  Prize of the Ecumenical Jury
  Magnificent Obsession
  by Zhong Su, China, 2018
   
  Commendations
  Erh Hao Chiu Yi/On the Waitlist
  by Wu Hung Yi, Taiwan, 2017
  and
  Caterpillarplasty
  by David Barlow-Krelina, Canada, 2017
   
  Certificate for a film in the International Children's and Youth Film Competition
  Carlotta's Face
  by Frédéric Schuld, Valentin Riedl, Germany, 2018
   
Cannes 71ère Festival de Cannes 2017 - 45e Prix Œcuménique
  Capharnaüm
  by Nadine Labaki,Lebanon, 2018
   
  Commendation
  BlacKkKlansman
  by Spike Lee, USA, 2018
   
Zlin  58th International Film Festival for Children and Youth 2017
  Prize of the Ecumenical Jury
  Supa Modo
  by Likarion Wainaina, Kenya, Germany, 2018
   
Kyiv 47th International Film Festival Kyiv Molodist
  Prize of the Ecumenical Jury (International Competition for Full-Length Films)
  Retablo
  by Álvaro Delgado-Avaricio, Peru, Germany, Norway, 2017
   
  Prize of the Ecumenical Jury (International Competition for Short Films)
  Petites filles
  by Camille Japy, France 2017
   
  Prize of the Ecumenical Jury (International Competition for Student Films)
  Mit'/The Moment
  by Julia Tamtura, Ukraine, 2018
   
Karlovy Vary  52nd International Film Festival 2018 - Ecumenical Award 
  Geula/Redemtion
  by Joseph Madmony, Boaz Jonathan Yakov, Israel, 2018
   
  Commendations
  Všechno bude/Winter Flies
  by Olmo Omerzu, Czech Republic, Slovenia, Poland, Slovakia, 2018
  and
  Miriam mente/Miriam Lies
  by Natalia Cabral, Oriol Estrada, Dominican Republic, Spain, 2018
   
Locarno 71st Festival del Film 2018
  Prize of the Ecumenical Jury
  Sibel
  by Çağla Zencirci, Guillaume Giovanetti, France, Luxembourg, Germany, Turkey, 2018
   
  Commendations 
  Diane
  by Kent Jones, USA, 2018
  and
  A Land Imagined
  by Yeoh Siew Hua, Singapore, France, Netherlands, 2018+B131
   
Venice 75th Mostra Internazionale d’Arte Cinematografica 2018
  8th INTERFILM Award for Promoting Interreligious Dialogue 
  Tel Aviv on Fire
  by Sameh Zoabi, Luxembourg, France, Israel, Belgium, 2018
   
   
Miskolc 15th Miskolc Jameson CineFest 2018
  Prize of the Ecumenical Jury
  Den skyldige/The Guilty
  by Gustav Möller, Denmark, 2018
   
   
Chemnitz 23rd International Film Festival for Children and Young Audience “Schlingel” 2018
  3rd Ecumenical Award
  The Breadwinner
  by Nora Twomey, Ireland, Canada, Luxembourg, 2018
   
  Commendation:
  Meerkat Mantuig/Meerkat Moonship
  by Hanneke Schutte, South Africa, 2017
   
Warsaw 34th Warsaw Film Festival 2018
  Prize of the Ecumenical Jury
  Irina
  by Nadejda Koseva, Bulgaria, 2018
   
  Commendation
  Delegacioni/The Delegation
  by Bujar Alimani, Albania, France, Greece, Kosovo, 2018 
   
Leipzig 61st International Leipzig Festival  for Documentary and Animated Film
  Prize of the Interreligious Jury
  Avevo un sogno/I Had a Dream
  by Claudia Tosi, Italy, 2018
   
  Special Prize of the Interreligious Jury
  #Female Pleasure
  by Barbara Miller, Switzerland, Germany, 2018
   
Lübeck 60th Nordic Film Days Luebeck
  Church Film Prize of the INTERFILM Jury
  Kona fer í stríð/Woman at War
  by Benedict Erlingsson, Iceland, France, Ukraine, 2018
   
Cottbus 28th FilmFestival Cottbus - Festival of East European Cinema
  Prize of the Ecumenical Jury
  Ayka
  by Sergej Dvortsevoj, Russia, Poland, Germany, Kazakhstan, China, 2018
   
Mannheim-Heidelberg 67th International Film Festival Mannheim-Heidelberg
  Prize of the Ecumenical Jury
  Rooz-haje Narenji/Orange Days
  by Arash Lahooti, Iran, 2018
   
 


Nationale kirchliche Filmpreise

   
Tromsø  28th International Film Festival
  Faith in Film Award
  Per Fugelli: Siste resept/Per Fugelli: The Last Prescription
  by Eric Poppe, Norway, 2018 
   
Göteborg 41st International Film Festival Göteborg
  Swedish Church Film Prize – Angelos Award
  Amatörer/Amateurs
  by Gabriela Pichler, Sweden 2018
   
Tampere 48th Tampere Film Festival
  Church Media Foundation Prize
  Yrittäjä/Entrepreneur
  by Virpi Suutari, Finland, 2018
   
Malmö 35th International Children and Young People’s Festival BUFF Malmö
  Church of Sweden Youth Film Award
  I Kill Giants
  by Andrew Walters, USA, 2017
   
  INTERFILM Diploma
  Saturday Church
  by Damon Cardasis, USA, 2017
   
Berlin 14. achtung berlin - new berlin film award
  Prize of the Ecumenical Jury
  Die neuen Kinder von Golzow
  by Simone Catharina Gaul, Germany, 2017
   
Nyborg 16th Gabriel Film Prize of the Danish Church 2018
  Jätten/The Giant
  by Johannes Nyholm, Sweden, 2016
   
München 36. Filmfest München
  33. One-Future-Preis der Interfilm-Akademie München
  Nahai ba ramhis gomor/A Letter to the President
  by Roya Sadat, Afghanistan, 2017
   
  Lobende Erwähnung
  Welcome to Sodom
  by Florian Weigensamer, Christian Krönes, Austria, "018
   
  Ehrenpreis
  Gerd Baumann, Filmkomponist
   
Haugesund 43rd International Film Festival
  Andreas Award of the Ecumenical Jury of the Norwegian Churches
  The Children Act
  by Richard Eyre, UK, 2017
   
Biel/Bienne 14e Festival du Film Français d’Helvétie
  Prix Célestine d'Interfilm Suisse
  Nos batailles/Our Struggles
  by Guillaume Senez, Belgium, France, 2018
   
Oulu 37th International Children and Youth Film Festival
  Church Media Foundation “Look at me” Award
  Supermarsu/Superfurball
  by Joona Tena, Finland, 2018
   
Munich 38. Internationales Festival der Filmhochschulen
  Prix Interculturel der Interfilm-Akademie
  Siren
  by Zara Dwinger, Netherlands, 2017
   
Tallinn 22nd Black Nights Film Festival
  Prize of the Ecumenical Jury in Estonia
  Werewolf
  by Adrian Panek, Poland, 2018
   
N.P. WACC-SIGNIS Human Rights Film Award 2017
  Maman Colonelle
  by Dieudo Hamadi, France, Democratic Rebublic of the Congo, Netherlands, USA, 2017
   
Frankfurt FILM DES JAHRES der Jury der Evangelischen Filmarbeit
  In den Gängen / In the Aisles
  by Thomas Stuber, Germany, 2018